Jestem młoda i jestem w KOD!

Jestem młoda i jestem w KOD! – Olga Raszewska

Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, dlaczego w KOD nie ma ludzi młodych i dlaczego wykazują oni taką bierność, skoro ich prawa obywatelskie są zagrożone.
Odpowiem Wam jako młoda, rzekomo obojętna na los Polski osoba. Nie ma nas, bo nad wyraz cenimy normalność i wolność. Normalnością nie jest wychodzić w sobotnie, mroźne popołudnia na ulice, śpiewać pieśni, o których istnieniu nie mamy pojęcia. Zwyczajnie jesteśmy ignorantami Waszych czasów. Podobnie jak Wy jesteście ignorantami naszych. Zaangażowanie na Facebooku i Twitterze też nie pomoże, bo nas tam już nie ma! Normalnością dla nas jest pójść do kawiarni i do kina. Tym bardziej, że rozpoczął się sezon Oskarowy, a w kawiarniach mają zimowe menu.

Nie rozumiecie nas, tak samo ja my nie rozumiemy Was. Zwykły konflikt pokoleniowy. Wy przeżyliście komunizm. Żyliście w czasach, kiedy pomarańcza była świątecznym rarytasem, a na zagranicznych wyjazdach piło się z zaciekawieniem Coca-Colę i jadło jogurt, jak my teraz Kopi Luwak. Przecież nic innego nie robimy, jak szanujemy to, co dla nas wywalczyliście. To Wy daliście nam wolność i prawo wyboru. To Wy zbliżyliście nas do zachodu, wprowadziliście do UE i NATO. Daliście nam demokrację.

Jak każdy kij, ten również ma dwa końce. Nagle zmieniliście zdanie i chcecie nam to odebrać. To Wasze pokolenie rządzi, bo ciężko Jarosława Kaczyńskiego zaliczyć do młodych. To Wy zgotowaliście nam ten los. To Wy wybieraliście PiS. To nasze babcie chłonęły katolicką propagandę i oddawały swoje emerytury na Radio Maryja. To Wy wierzycie, że jedynym modelem życia jest ten, który znacie. To Wam się wydaje, że wiecie, jak ma wyglądać świat. To Wy wystawiacie podstarzałego muzyka, który zapomniał dojrzeć i wmawia nam, że skoro nie przebrał się od 30 lat, to jest młody.

Jeśli wyłączyć telewizor i nie śledzić na portalach społecznościowy nic poza szafirkami i piłkarzami, można nie zauważyć zmiany. To Wasza zmiana. My żyjemy obok. Nie przyłożyliście się do naszego wychowania. To Wy dawaliście nam trójki na WOS za brak zadania i to Wy skupiliście się na chrzcie Polski na historii. To Wy nie zdążyliście dojść do komunizmu, dlatego na ostaniej lekcji przed maturą przelecieliście jak burza przez 50 lat naszej najnowszej historii. Z matematyki raczej też się nie popisaliście, bo jaki jest inny powód, że ludzie nie rozumieją, że nie można w nieskończoność odejmować z 350 miliardów. Ekonomi w szkole też nie było. W domu najwyraźniej też nie, bo jesteśmy absolutnie przekonani, że pieniądze są z bankomatu, a te w budżecie państwa pochodzą z drukarni.

Zchrzaniliście to!

Tylko czy na pewno? Może i trochę zachłysnęliście się wolnością i demokracją. Może zapomnieliście, że nic na zawsze nie jest dane. Jednak to Wy najszybciej zorientowaliście się, że wolność jest ważniejsza od pieniędzy. To Wy potraficie przyjąć odpowiednią perspektywę i wyselekcjonować priorytety. Zazdroszczę Wam waszych możliwości i godności z jaką żyjecie. Zazdroszczę Wam samokrytycyzmu i waleczności. Dzisiaj nam, młodym pokazujecie jak potraficie naprawiać błędy.
Staliście się po raz drugi w swoim życiu nadzieją dla Polski, ale też jej dumą. To Was pokazują w mediach na świecie jako prawdziwą Polskę obywatelską. Po raz drugi w Waszym życiu!

My za to przestaliśmy myśleć. Chciałam napisać, że przestaliśmy myśleć samodzielnie, ale obawiam się, że w ogóle przestaliśmy. Cofamy się do pisma obrazkowego. Zamiast słów używamy kciuków a zamiast rozmowy ruszającego się zdjęcia. Tak, taka nowość. Dla Was to tylko zabawny symbol, dla nas język. Nie mamy autorytetów. Wręcz przeciwnie, obalamy je. Autorytety, znajomość historii i logiczne myślenie jest kręgosłupem społeczeństwa. Nasz się chwieje u podstaw i dopiero od szyi trzyma się w miarę prosto.

Wiem, że możecie jeszcze naprawić swoje błędy. Każdy je popełnia, ale Wy na pewno możecie je wyprostować. Razem zbudujemy silny kręgosłup obywatelskiego społeczeństw. Pokażemy światu, ale też władzy, że TU jest Polska.

Ja jestem z Wami i jestem z tego dumna!

Źródło
http://kodopole.pl/2016/02/10/jestem-mloda-i-jestem-w-kod-olga-raszewska/

Comments are closed.