Co dalej z tą Polską? New York Times

Dobra zmiana” zrealizowana przez rządzącą partię w obszarach decydujących o ustroju państwa spowodowała zgodną reakcję wszystkich krajowych autorytetów prawniczych i organizacji związanych z obroną praw człowieka, organów Unii Europejskiej i wreszcie opinii publicznej oraz rządu USA.

W krytyczny ton wpisuje się także niedawny artykuł New York Timesa: Poland’s Constitutional Crisis ostro krytykujący działania polskiego rządu i zachowanie prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Podobnej krytyki nie było chyba od czasów PRL. Amerykański dziennik zwraca uwagę, że aktualny rząd kompletnie nie rozumie podstaw demokracji i stawia siebie ponad prawem ignorując wyrok TK. Lekceważy także apele płynące z USA, UE oraz od społeczeństwa i przyrównuje je do: Radzieckiej interwencji w czasie komunizmu. Dziennik kończy artykuł przypomnieniem, że do tej pory Stany Zjednoczone łączył z Polską długi i bliski sojusz przeciw działaniom Rosji i ma nadzieję, że PiS weźmie pod uwagę mocną odpowiedź Waszyngtonu na aktualne działania rządu.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapomina, że Polska nie jest światowym mocarstwem, z którym muszą się wszyscy liczyć. Odwrotnie – to my musimy dbać o przychylność sojuszników. Zatem, skoro od szeregu dni zza oceanu oraz z Europy płyną do nas jednoznaczne i czytelne coraz silniejsze sygnały wskazujące na błędy popełniane przez rząd i skoro szczeble, z których płyną rosną, to czas chyba na zatrzymanie tej dewastacji prawa.

W tym kontekście znamiennym wydarzeniem jest spotkanie Pana Prezydenta Andrzeja Dudy z senatorami Kongresu USA i brak jakiejkolwiek Jego wypowiedzi po tym spotkaniu.

Janusz Muzyczyszyn & DK

Powyższy tekst stanowi wyraz prywatnych poglądów Autorów.