Nagroda Obywatelska dla KOD

Z radością informujemy, że Komitet Obrony Demokracji został laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej!

Europejska Nagroda Obywatelska, która została ustanowiona przez Parlament Europejski w 2008 roku przyznawana jest za szczególne dokonania w promowaniu wartości europejskich. To wspaniałe wyróżnienie będące dowodem, że to czym zajmuje się KOD znalazło uznanie wśród przedstawicieli państw należących do Unii Europejskiej. Polskimi laureatami, oprócz Komitetu Obrony Demokracji, zostali także pani Aleksandra Banasiak oraz Fundusz Lokalny Masywu Śnieżka. Cieszymy się, że znaleźliśmy się w grupie pięćdziesięciu laureatów tegorocznej nagrody.

Więcej informacji o polskich laureatach jak i o samej nagrodzie znaleźć można na stronie internetowej Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. Znajduje się tam także pełna lista laureatów.

Komitet Obrony Demokracji zapewnia o nadal trwającej misji umacniania społeczeństwa obywatelskiego, wzmacniania świadomości i pomocy w dokonywaniu świadomych wyborów dla lepszego zrozumienia europejskich idei (angielska wersja poniżej).

Tomasz Muzyczyszyn

nagroda-pe-odpowiedz

2 thoughts on “Nagroda Obywatelska dla KOD

 • 10 czerwca 2016 at 13:11
  Permalink

  To o czym tu piszesz to bardzo doniosłe wydarzenie i wyraz docenienia dokonań i roli KOD w walce o/pracy na rzecz (jakkolwiek) wolności w Polsce.
  Jak sądzę większość Europejczyków, czyli obywateli państw członkowskich UE mało wie co się u nas dzieje, zajęci problemami swoich krajów.
  I my też jak sądzę niewiele interesujemy się tym co za naszą wschodnią, południową czy zachodnią granicą. Może budzimy się trochę sprawdzając ceny benzyny czy informacje o zagrożeniach przed wakacyjnym wyjazdem.
  Jesteśmy usprawiedliwieni, bo mamy przecież ogromne kłopoty w Polsce i musimy bronić ojczyzny przed inwazją wewnętrzną. Ale czy na pewno? Czy to nas usprawiedliwia?
  Od kilku miesięcy budzimy się z letargu wolnościowego. Od kilku miesięcy zaczęliśmy rozumieć, że książka historii nowożytnej Polski nie jest do końca zapisana, że bolesnych kart jest kilka, ale są jeszcze puste miejsca. I do jej edycji szaleńczo dorwał się jesienią ub. roku PIS.
  Zaczęliśmy rozumieć pojęcia DEMOKRACJA, PRAWO, KONSTYTUCJA, SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE. Zaczęliśmy dbać o coś więcej niż swoja rodzina/swoja praca/swój czubek nosa. Trochę za późno, co? Może gdyby wcześniej, może nie musiałby powstawać KOD, nie musielibyśmy …. sami wiecie. Ale większą winą niż popełniać błędy jest nie wyciągać z nich wniosków.
  Więc zamiast puszyć się z dumy z uzyskanego honoru, zastanówmy się co znaczy, że jesteśmy Europejczykami i zacznijmy dbać o naszą wspólną Europę. Żeby znowu nie było za późno, żebyśmy znowu nie musieli teraz bronić Jej w strukturach jakiegoś paneuropejskiego „KOD” przez exitem (Br…, Gr…, POL…., ……), przed tym, że ktoś ją rozwali bo ogranicza jego suwerenność, przed tym, że ktoś zrobi z niej „Kalifat Algierii Północnej” (wiem, mocne, ale wbrew temu co myślicie nie chodzi mi by spakować Arabów na statek i wysłać do ….. gdzieś).
  Póki będzie za późno, wbrew szaleństwu pisowskiemu, stańmy się europejskim prymusem, stańmy się najbardziej proeuropejskim narodem w Europie.
  Wiem, hasła, trudniej przekuć w działania. Pomyślmy razem jak to zrobić. A zacznijmy symbolicznie.
  Skoro nasze urzędy państwowe nie chcę afiszować przynależności do UE zróbmy to my. Niech na każdym domu, w oknie każdego mieszkania zawisną dwie flagi; polska i UE. Nie od święta, ale ciągle. To nie obciach, to duma.

 • 20 czerwca 2016 at 18:26
  Permalink

  Z checia bym skomentowal, ale boje sie jeszcze bardziej rozsierdzic Romka-fanatyka, bo cholera wie, co Romkowi-fanatykowi do lba wpadnie jak mu skrytykuje te durne pomysly jego z >dumąflagami< w oknach. :))))))

Comments are closed.