Manifestacja 25.02 w Katowicach

Projekt Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa to gwóźdź do trumny trójpodziału władzy w Polsce.

Jeśli pozwolimy, aby ten projekt przeszedł, pozwolimy na to, aby Rzeczypospolita Polska stała się państwem autorytarnym.

Wspieramy i promujemy WSZYSTKIE środowiska obywatelskie, które chcą powstrzymać Prawo i Sprawiedliwość przed demontażem państwa prawa!

Manifest dot. Sądów

Być potraktowanym niesprawiedliwie, krzywdząco, stać się obiektem nadużycia czy przemocy to jedno z najgorszych uczuć, które godzi w godność ludzką!
Na poziomie systemowym oraz jednostkowym to właśnie niezależne i bezstronne sądownictwo zapewnia, iż możemy w poczuciu krzywdy dochodzić swoich praw. To sądy stoją na straży podstawowych wartości,takich jak praworządność, demokracja i równość. Wartości te umożliwiają zdrowe funkcjonowanie społeczeństwa.

Chciwi, żądni zemsty i zakompleksieni ludzie władzy chcą dziś rozbić nasze społeczeństwo i założyć nań kaganiec kontroli. Więcej, dążą do zindoktrynowania nas i przyszłych pokoleń. Wymiar sprawiedliwości stoi im na przeszkodzie!
Atak na Trybunał Konstytucyjny, wszelki atak wymierzony przeciwko sądom powszechnym, i Krajowej Radzie Sądownictwa to de facto cios wymierzony w obywateli Polski. TAK. To cios wymierzony w Ciebie, Twoich najbliższych i ich prawo do sprawiedliwości!

Bez niezależnego i bezstronnego sądownictwa prawa człowieka: kobiet, mniejszości, wolności mediów, wolności zgromadzeń…WSZYSTKIE PRAWA nie mogą być egezekowane. MUSIMY wszyscy ZROZUMIEĆ jak wiele stoi w tym momencie na szali.
Instytucja, którą Prawo i Sprawiedliwość nazywa Trybunałem Konstytucyjnym nie jest zgodna formą z tym co opisuje Konstytucja Rzeczpospolitej Polski!

Projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, przewiduje, że aż 15 sędziów będzie wybierać Sejm, zamiast — jak było do tej pory — środowisko sędziowskie! To kolejnym ruchem na oddanie pełnej, autorytarnej władzy Jarosławowi Kaczyńskiemu!

Projekt przewiduje wygaszenie kadencji obecnych członków KRS, mimo iż w Konstytucji zapisane jest, iż jest ona 4-letnia!

Strajk Obywatelski apeluje do wszystkich organizacji pozarządowych oraz wszelkich środowisk obywatelskich o zbudowanie wspólnego frontu w obronie sądownictwa, ostatniego bastionu sprawiedliwości i prawa! Naszym obowiązkiem jest chronienie Konstytucji i praworządności, jeśli władza nie rozumie swojej roli!

Bądźmy gotowi wyjść na ulicę w każdej chwili, bo w każdej chwili zmiany mogą zostać wprowadzone. Bądźmy czujni, bo bez Sądów nic nam już nie zostanie.

25 LUTY KATOWICE!
W samo południe!
Chodźcie z nami!
Bo jak nie my to kto…
#NIEdlaPODLEJzmianyWsadach # 25luty #strajkobywatelski #KOD #KODslaskie #wspolnieDLAwolnosci #KRS

Postulatem Strajku Obywatelskiego jest zatrzymanie procedowania projektu noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Odezwa Strajku Obywatelskiego dot. projektu noweli ustawy Krajowej Rady Sądownictwa

Odezwa do Obywateli, Strajk Obywatelski, 25 lutego 2017
Nie pozwólmy na zmianę ustroju państwa!
Żądamy wstrzymania procedowania z projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa!

Szanowny Obywatelu i Obywatelko,

Proszę, doczytaj ten tekst do końca. Dotyczy on Ciebie, przyszłości Twojej i Twoich najbliższych. Wiem. Żyjesz w świecie szybkiej i gęstej komunikacji — obrazków, haseł, kolorów. Ja też.

Przyciąga Cię głównie to, co atrakcyjne i emocjonalne. Kampanie reklamowe, spoty, wyreżyserowane wystąpienia polityczne rządzą Twoją uwagą. Są łatwe, lekkie.

Często jednak odwracają Twoją uwagę od spraw kluczowych dla Twojej przyszłości, trudnych, wymagających zagłębienia. Kiedy Ty będziesz zajmować się sprawami drugorzędnymi, mniejszej wagi w obecnym momencie, albo po prostu nieadekwatnymi — za Twoimi plecami ktoś zmieni ustrój państwa, w którym żyjesz. Dziś jeszcze tego nie poczujesz, ale już za kilka lat — TAK.
Polska, o której najlepszą koncepcje możemy się spierać, w której na pewno wiele można zmienić na lepsze — ale jednak Polska WOLNA (od 1989 roku) – zostanie ponownie skierowana na tory autorytaryzmu.

Stanie się to kiedy Ty będziesz, robił/ła zakupy, spędzała/ł czas z rodziną, wybierała nową szminkę, albo szukał nowej pracy. Stanie się to kiedy Twoja uwaga zostanie skierowana na inne wydarzenia (może też wydające się ważne).

Jeśli projekt PiS ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przejdzie, wówczas idąc do sądu, spotkasz iluzję sprawiedliwości. Ta instancja będzie bowiem pod wpływem polityków. Będzie upartyjniona.
Wyobraź to sobie. Chcesz zakwestionować mandat, który dostałeś/aś? Sędzia jest jednak ”partyjny”, policjant jest znajomym PiS-owskiego burmistrza. Przegrasz. Chcesz się odwołać? Nie masz już gdzie. System zbudowany jest bowiem tak, iż ”rządzący” przenikają wszystkie jego szczeble.

Autorytaryzm jest wówczas, kiedy wszystkie władze są w rękach jednej osoby, albo grupy.

PATRZ:

  • Prezydent i rząd (władza wykonawcza) – PiS;
  • Sejm (władza ustawodawcza) – PiS;
  • Wymiar Sprawiedliwości — PiS;
  • Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości stały się jedną instytucją;
  • Trybunał Konstytucyjny został sparaliżowany;
  • Minister Sprawiedliwości chce zmienić zasady dojścia do zawodu sędziego;
  • CHCE SAM wyznaczać asesorów (wygooglaj kim oni są);
  • Cały skład Krajowej Rady Sądownictwa będzie wybierany wyłącznie przez polityków. Wcześniej 15 jego członków wybierało grono sędziowskie;

Krajowa Rada Sądownictwa wpływa na to kto zostaje sędzią, jak przebiegają awanse… – (Obywatelu, obywatelko – widzisz zależność?)

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej dostanie nowe uprawnienia, od tej pory będzie wybierał sędziego z dwóch przedstawionych mu przez KRS kandydatów.

Wiem. To trudne i niezrozumiałe tematy. Uprośćmy to na chwilę jednak. Jarosław Kaczyński stoi za absolutnie wszystkim co Ci się w życiu przytrafia. Za prawem, wedle którego kupujesz cukier w sklepie, za jaką polityką jaką Prezydent będzie prowadził wobec partnerów zagranicznych, za tym, czy w sądzie wygrasz, czy przegrasz sprawę, coraz bardziej też za tym, co zadzieje się w kulturze, telewizji publicznej.
Jedna osoba! To jest autorytaryzm.

Teraz… zrozum drugą rzecz, władza cieszy się jak zajmujesz się wszystkim innym aniżeli właśnie czytaniem tego tekstu. Nie ważne czy jesteś z prawicy, lewicy czy centrum. Jeśli z prawicy, władza cieszy się, iż zajmujesz się złością i pogardą do Platformy Obywatelskiej czy ”kasty” sędziów. Władza chce abyś mylił Reformę Sądownictwa ze zmianą USTROJU PAŃSTWA. Władza chce abyś tego NIE ROZRÓŻNIAŁ. Reforma to jedno. Dewastacja to jednak już coś innego.

Jeśli jesteś z centrum czy lewicy, władza chce, aby w 100% pochłonęły Cię marsze na temat praw człowieka (które są oczywiście ważne!) i inne sprawy Twoich środowiskowych trosk. PiS chce abyś nie zauważył iż w tym czasie zostanie rozwalony cały system wszystkich praw i nadziei, które chcesz wywalczyć.
Nie daj się omamić. Nie bądź zajęty swoim życiem. Nie mów iż nie masz czasu!
Musisz mieć czas dla spraw, kluczowych dla jakości Twojego życia. Teraz już przeczytałeś/łaś się ten tekst. Już WIESZ, że jest problem. Nie możesz swojej świadomości cofnąć. Od Ciebie zależy co z tym zrobisz.

Oto pierwsze kroki:

1. Obserwuj sytuację, mów o tym u siebie na FB, zadawaj pytania, szukaj odpowiedzi.
2. Dołącz do protestów 25 lutego. Tu masz ich spis: www.strajkobywatelski.pl/sadownictwo/
3. Namów wszystkich (sąsiadów, rodzinę, przyjaciół, znajomych), aby zrobili to samo.
4. Zorganizuj własny protest. Napisz do nas. Pomożemy Ci. Nawet jakbyś miał albo miała być na nim sama. strajkobywatelski@gmail.com

Działaj, zanim będzie za późno. Bierność to przyzwolenie. Brak działania to Twoja zgoda na autorytaryzm.

Tekst: Katarzyna Mortoń w imieniu działaczy Strajku Obywatelskiego
__________________
Strajk Obywatelski to nieformalna i luźna platforma zrzeszająca różnorodne środowiska, której celem jest doraźne organizowanie i koordynowanie strajków jak również wspieranie wszelkich pro-demokratycznych organizacji i stowarzyszeń, czy też obywatelskich inicjatyw. SO nie mianuje liderów czy liderek i zamierza funkcjonować doraźnie w formacie pluralistycznym i poziomym.