Suweren mówi NIE!

Manifestacja przed Sądem Okręgowym w Katowicach (1 października 2017)
Manifestacja przed Sądem Okręgowym w Katowicach (1 października 2017)

W niedzielę w ponad stu miejscowościach w całej Polsce w protestach zorganizowanych przez Komitet Obrony Demokracji wzięło udział tysiące obywateli. Protestowaliśmy przeciwko upolitycznieniu sądownictwa w Polsce, łamaniu konstytucji i autorytarnym rządom PiS.

W województwie śląskim zorganizowane przez KOD protesty odbyły się w Cieszynie, Chorzowie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Bielsku Białej, Gliwicach, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, Mikołowie, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tarnowskich Górach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Żywcu.

Zdaniem protestujących przedstawione ostatnio przez prezydenta projekty ustaw zmierzają do upolitycznienia sądów. – Panie prezydencie, pan chce nas oszukać. Po lipcowych protestach liczyliśmy, że prezydent skonsultuje z sędziami i prawnikami swoje propozycje, czy jest ona zgodna z konstytucją. To, co przedstawia jest nie tylko niezgodne, ale prezydent chce konstytucję zmieniać – mówił w Katowicach mecenas Bartłomiej Piotrowski.