Pomoc prawna KOD dla osób biorących udział w akcji propagującej Konstytucję

KOD Śląskie zapewni pomoc prawną szykanowanym za propagowanie Konstytucji.

Śląski Komitet Obrony Demokracji zorganizował pomoc prawną dla osób biorących udział w akcji propagującej Konstytucję na terenie aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Pomocy prawnej udzielą adwokatki i adwokaci.

Dotychczas ponad 200 pomników w całym kraju przebrano w koszulki z symbolem “Konstytucja” zaprojektowanym przez Lukę Rayskiego. Naszych kolegów i koleżanek, a także obywateli niebędących członkami naszego ruchu społecznego, spotkały szykany ze strony podporządkowanych rządowi organów ścigania.

Więcej o Akcji pomnik w GW: http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,23763641,pomnik-jorga-z-napisem-konstytucja-zaba-z-ul-stawowej-tez.html

– Celem tego happeningu jest przypomnienie, że Konstytucja zawiera ponadczasowe dla wszystkich Polaków wartości. Umieszczenie jej symbolu w miejscu publicznym, także na pomniku, nie jest i nie może być obraźliwe dla nikogo – mówi Jarosław Marciniak, lider KOD. – Zaniepokoiło nas to, że pokojowe manifestowanie przywiązania do najważniejszego aktu prawnego w Polsce wywołało tak nerwową reakcję ze strony rządu. Środki stosowane wobec najgroźniejszych przestępców wykorzystuje się przeciwko pokojowo protestującym obywatelkom i obywatelom. Dochodzi do zatrzymań, przeszukań mieszkań o szóstej rano, zabezpieczane są telefony i komputery, pobierane jest DNA. I to tylko dlatego, że ktoś zawiesił koszulkę na pomniku.

W związku z tym Śląski Komitet Obrony Demokracji organizuje nieodpłatną pomoc prawną dla wszystkich osób z aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, które spotkają szykany ze strony policji. Zainteresowani uzyskaniem pomocy prawnej proszeni są o kontakt z Przewodniczącym Regionu Śląskiego KOD na adres mailowy: jarek.marciniak@ruchkod.pl

Jednocześnie KOD zwraca się do policjantów i prokuratorów o poszanowanie zagwarantowanych w Konstytucji praw i swobód obywatelskich, przypominając, że “każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów” (art. 54 ust. 1), a także, że “każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich” (art. 57).

Podobne:

https://www.rp.pl/sondazkoszulki