Łańcuch Światła- PROTEST przeciwko haniebnej ustawie PiS-u o Sądzie Najwyższym- 21:00, 19 lipca, Katowice, Francuska 38

KIEDY: Dzisiaj- 19 lipca

GDZIE: przed Sądem Okręgowym w Katowicach, ul. Francuska 38

JAK: ze świecami, bez emblematów partyjnych, z jednym hasłem na ustach: Chcemy weta, Wolne Sądy – Wolni Ludzie!

W niedzielę , a także wczoraj spotkaliśmy się pod Sądem Okręgowym, aby utworzyć łańcuch światła. Siostrzane wydarzenia odbywały się w miejscowościach w całej Polsce! Światłem chcemy odpędzić widmo złej reformy sądownictwa, która pozbawi nas prawa do apolitycznych, wolnych od nacisków sądów.

Na biurku Prezydenta leżą dwie ustawy. Pierwsza, o Krajowej Radzie Sądownictwa, wygasi kadencję obecnych członków KRS i sprawi, że nowych sędziów wybiorą ich politycy. Druga – o ustroju sądów powszechnych, podporządkuje sądy Ministrowi Sprawiedliwości (a zarazem prokuratorowi generalnemu), który będzie mógł arbitralnie powoływać i odwoływać prezesów sądów. To zagrożenie dla trójpodziału władzy i przyznanie Zbigniewowi Ziobrze nieograniczonego wpływu na wymiar sprawiedliwości. W tym samym czasie Sejm zajmuje się ustawą o Sądzie Najwyższym. Według niej Ziobro odwoła wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, a na ich miejsce wprowadzi swoich nominatów. Debata o ustawie o Sądzie Najwyższym może stanowić przykrywkę dla realnego zagrożenie, które jest tu i teraz – podpisu Prezydenta pod ustawami o KRS i sądach powszechnych.

Dlatego przyjdź, przynieś świeczkę i wzorem dawnych mieszkańców Polski, którzy świecami odpędzali burzowe gromy, zapal ją pod Pałacem Prezydenckim. Tak jak w niedzielę, tak jak wczoraj,  pokażmy Andrzejowi Dudzie światło czystych intencji.

WAŻNY JEST GEST SOLIDARNOŚCI W KAŻDYM POLSKIM MIEŚCIE. TYLKO WSPÓLNIE MOŻEMY TO ZATRZYMAĆ!

Powiedzmy głośno i wyraźne: Chcemy Weta! Wolne Sądy! Uwaga: Skandujemy tylko te dwa hasła.

Weź ze sobą tylko świeczki. Nie zabieraj żadnych transparentów i emblematów partyjnych, czy organizacyjnych. Protestujmy godnie, tak jak wymaga tego powaga sytuacji. Już raz stanęliśmy na wysokości zadania. Niech tak będzie i tym razem!

#WolneSądy #ChcemyWeta #ŁańcuchŚwiatła
Zachęcamy też do brania udziału we wszystkich planowanych protestach!

Inne miasta śląskie:

Mikołów,  ul. Wyszyńskiego 12/14, godzina 21:00

Częstochowa,  ul.Dąbrowskiego 23/35, godzina 21:00

Gliwice, ul. Kościuszki 1,5 godzina, 21:00

Sosnowiec, ul. 1- go Maja 19, godzina, 20:00

Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 23, godzina 21:00

Tarnowskie Góry, ul.Opolska 17, godzina 21:00