“Konstytucja w życiu codziennym” XX Urodziny Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej

2 kwietnia 2017 r. Komitet Obrony Demokracji regionu śląskiego, wraz z Gazetą Wyborczą i Teatrem Korez, zorganizował panel dyskusyjny o Konstytucji.

W panelu wzięli udział wybitni doktorzy prawa z Uniwersytetu Śląskiego, oraz adwokat Bartłomiej Piotrowski, a także prawnik i były Minister Sprawiedliwości Borys Budka.

Podczas spotkania w teatrze Korez w Katowicach, paneliści przybliżyli zagadnienie Konstytucji, oraz zwrócili uwagę na fakt, że budzi się świadomość obywateli związana z Konstytucją, która dotyka każdego z nas w życiu codziennym- mówił dr hab. Jacek Barcik z UŚ.

Dr Maciej Zachariasiewicz z Uniwersytetu Śląskiego zwrócił uwagę, ile przeciętny Amerykanin wie o swoich podstawowych prawach zapisanych w konstytucji. Wiedzę wynosi ze szkoły, uczy się tego z filmów. Przeciętny Polak wie o Konstytucji RP niewiele. To różnica kulturowa. Coś jednak zaczyna się zmieniać, a to dlatego, że rządzący PiS dowolnie interpretuje niektóre zapisy konstytucji, a tym samym je podważa. Te działania budzą opór.

Po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z obozem władzy, który wprost narusza konstytucję i nie wstydzi się tego, a wręcz tym się chlubi – mówił poseł Borys Budka. Były Minister Sprawiedliwości podkreślał, że przy poprzednich rządach PiS strażnikiem konstytucji był prezydent Lech Kaczyński. – Nigdy nie dopuściłby się wprost naruszenia zasad konstytucyjnych. Wyraźnie mówił, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego są niepodważalne. Dziś go brakuje. Politycy PiS zniszczyli Trybunał. Ostatnią instytucją są jeszcze niezależne sądy, ale i na nie teraz są zakusy. To pełzający zamach na konstytucję. Gdyby – jak mówią politycy PiS – suweren chciał ją zmienić, to udzieliłby Prawu i Sprawiedliwości takiego poparcia, które umożliwiałoby tę zmianę.

Padło wiele ważnych pytań z publiczności i wiele odpowiedzi, co nie wyczerpało tematu. Z tego powodu KOD Śląskie będzie organizować kolejne debaty o Konstytucji w różnych miastach w województwie śląskim, aby przybliżyć ten problem obywatelom.

Dziękujemy Państwu i do zobaczenia wkrótce.